Helsingin miekkailijoiden vuosikokous 13.2. klo 18

Home / Uutiset / Helsingin miekkailijoiden vuosikokous 13.2. klo 18

Helsingin miekkailijoiden vuosikokous pidetään tiistaina 13.2. klo 18 alkaen seuran salin vieressä olevassa talonyhtiön kerhotilassa. Kokouksessa päätetään edellisen vuoden tilinpäätös ja vuosikertomus, kuluvan vuoden toimintasuunnitelma ja talousarvio, valitaan seuralle uusi puheenjohtaja sekä hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle.

Seuran sääntöjen mukaan vuosikokous pidetään vuosittain hallituksen määräämänä päivänä tammi-toukokuussa. Seuran kokouksissa on jokaisella liittymismaksunsa ja kokoukseen mennessä jäsenmaksunsa maksaneella, hallituksen jäsenenksi hyväksyneellä viisitoista vuotta täyttäneellä varsinaisella jäsenellä ja kunniajäsenellä on yksi ääni. Valtakirjalla ei saa äänestää.

Maksathan kevään kausimaksulaskun yhteydessä olleen seuran jäsenmaksun hyvissä ajoin ennen kokousta. Mikäli et ole saanut laskua, seuran jäsenmaksun voi suorittaa myös Holvi-palvelun kautta. Seuran jäsenmaksun maksaminen on myös tapa tukea seuran toimintaa!

Seuran vuosikokouksessa käsitellään seuraavat asiat:

1. Kokouksen avaus

2. Valitaan kokouksen puheenjohtaja, sihteeri, kaksi pöytäkirjantarkastajaa ja tarvittaessa kaksi ääntenlaskijaa

3. Todetaan läsnäolevat äänivaltaiset jäsenet

4. Todetaan kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus

5. Hyväksytään kokouksen työjärjestys

6. Esitetään tilinpäätös, vuosikertomus ja toiminnantarkastuskertomus

7. Päätetään tilinpäätöksen vahvistamisesta ja vastuuvapauden myöntämisestä hallitukselle ja muille vastuuvelvollisille

8. Vahvistetaan toimintasuunnitelma, tulo- ja menoarvio sekä liittymis- ja jäsenmaksun suuruus

9. Valitaan seuran puheenjohtaja

10. Valitaan hallituksen jäsenet erovuoroisten tilalle

  • erovuorossa Anneli Vuorinen, Jukka Pietinen ja Ismo Hokkanen

11. Valitaan yksi tai kaksi toiminnantarkastajat ja heille varatoiminninantarkastajat

Tervetuloa.

Helsingin miekkailijoiden hallitus.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: