Vuoden 2017 miekkailun suomenmestaruusmitalit seuroittain

Home / Uutiset / Vuoden 2017 miekkailun suomenmestaruusmitalit seuroittain

Helsingin miekkailijat nousi edellisen vuoden notkahduksen jälkeen takaisin Suomen menestyneimmäksi miekkailuseuraksi. Vuonna 2016 Oulun miekkailuseura onnistui nappaamaan kärkitilan tilapäisesti itselleen vahvalla menestyksellä floretin eri sarjoissa, mutta viime vuonna HFM:n mitalit erityisesti juniori- ja veteraanisarjoissa palautti sen johtoaseman.

Helsingin miekkilijoiden perinteisellä vahvalla alueella seniorien kalpasarjoissa seura ei yltänyt totuttuun menestykseen ja jäi mitaleita niin miesten ja naisten joukkuekilpailuissa kuin naisten yksiösarjassakin. Tähän vaikutti osaltaan seuran useiden kärkimiekkailijoiden loukkaantumiset ja sellaiset elämäntilanteet, jotka tilapäisesti estivät kilpailuihin osallistumisen. Potentiaalia seurasta siis edelleen löytyy jopa kultamitalien määrän kasvattamiseen vuonna 2018. Turun miekkailijoiden vuosi sen sijaan oli erinomainen ja se voitti sekä miesten että naisten joukkuekalvan ja lisäksi Teemu Seeve nousi miesten yksilökalvassa suomenmestariksi.

HFM:n seniorien heikompaa menestystä paikkasi veteraanien suomenmestaruuskilpailujen suurmenestys: HFM nappasi kisoista kultamitaleita enemmän kuin kaikki muut seurat yhteensä. Seuralle tuli menestystä myös kalvan ja floretin juniorisarjoissa.

Takaisin toiselle sijalle mitalitaulukossa pudonnut Oulun miekkailuseura jatkoi vahvoja esityksiään floretissa ja on Suomen ehdoton ykkösseura tällä aseella. Seuran mitaliasaalista pienensi tänä vuonna se, ettei kadettien suomenmestaruuskilpailusarjoja saatu järjestettyä osallistujien vähyyden vuoksi. Vasta 15-vuotiaan OMS:n lyhyt historia vaikuttanee myös seuran vaatimattomaan menestykseen veteraanien suomenmestaruukissa.

Säilän viime vuosina aktiivioitunut junioritoiminta on tuottanut hedelmää ja viime vuonna pidettiin pitkän tauon jälkeen sekä kadettien että juniorien suomenmestaruuskilpailut. Tämän vuoksi säilästä voitettavissa olevien mitalien määrä on aikaisempaa huomattavasti suurempi ja nostaa lajin pääseurat Tapanilan erän ja Säiläklubin lähelle mitalitaulukon kärkeä.

Suomen miekkailu- ja viisiotteluliiton kolmestakymmenestä jäsenseurasta peräti 17 nousi vuonna 2017 suomenmestaruusmitaleille, mikä on myös osaltaan hieno osoitus siitä, että miekkailu on voimissaan ja kehittyy muuallakin kuin rannikon suurissa “perinteisissä” miekkailukaupungeissa.

kulta hopea pronssi yhteensä pisteet
HFM 9 7 9 25 50
OMS 6 3 9 18 33
EM 4 6 4 14 28
TAPERÄ 3 5 7 15 26
SK 3 1 3 7 14
TMÅF 3 3 6 12
YM 2 3 1 6 13
KYIF 2 1 1 4 9
PM-BF 1 3 3 7 12
HABDA 1 2 5 8 12
MM 1 2 4 7 11
SASÄ 1 2 3 4
HYV5 1 1 2
KAVE 4 4 4
POM 1 1 1
LPM 1 1 1
HN50 1 1 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

%d bloggers like this: