Uusia valintoja valmentaja-akatemiaan

Home / Uutiset / Uusia valintoja valmentaja-akatemiaan

Helsingin miekkailijoiden hallitus on valinnut uusia nuoria seuran valmentaja-akatemiaan. Valmennusakatemian tarkoituksena on säännöllisen valmennuksen ohella suorittaa vähintään ensimmäisen tason valmentajatutkinto kahden vuoden aikana. Tähän tähtäävien koulutuksien osallistumismaksuihin käytetään seuran valmentajille varattua valmennuskoulutusmäärärahaa. Seuran valmentajat Rasmus Mellanen, Kasper Roslander ja Peeter Nelis mentoroi valmennusakatemiaan kuuluvia säännöllisesti.

Syksyllä 2017 akatemiaan valitut uudet valmentajat ovat:

Ville Ahokas

Tavoitteeni valmentajana on kehittyä ja oppia valmentamisesta mahdollisemman paljon. Pyrin soveltaa oppimaani mahdollisemman tehokkaasti valmentamisessa. Valmentaminen kiinnostaa, koska minulla on mahdollisuus oppia paljon, ja se on hyödyllistä tulevaisuuden kannalta.

 • 17 vuotta
 • lukiolainen
 • miekkaillut 4 vuotta
 • toimii apuvalmentajana 6–8-vuotiaiden lasten ryhmässä sunnuntaisin

Julius Jutila

Tavoitteeni valmentajana on monipuolisten valmennusmenetelmien kautta opittujen asioiden opettaminen.

 • 16 vuotta
 • lukiolainen
 • miekkaillut 5 vuotta
 • toimii valmentajana 13–15-vuotiaiden ryhmässä tiistaisin

 

Jaakko Paavolainen

Valmentaminen mahdollistaa paremmat olosuhteet treenaamiselle.

 • 20 vuotta
 • ylioppilas
 • miekkaillut 12 vuotta
 • toimii määräaikaisena seuratyöntekijänä vastuualueenaan valmennus ja seuran välineiden huoltaminen

Ville Sani

Haen Helsingin miekkailijoiden valmentaja akatemiaan, koska valmentaminen kiinnostaa ja haluan kehittyä miekkailijana ja valmentajana.

 • 14 vuotta
 • koululainen
 • miekkaillut 3 vuotta
 • toimii apuvalmentajana 9-12 vuotiaiden ryhmässä tiistaisin
%d bloggers like this: