Valmentaja-akatemian haku

Home / Uutiset / Valmentaja-akatemian haku

Helsingin miekkailijoiden valmentaja-akatemiaan on taas mahdollista hakea. Hakeminen tapahtuu lähettämällä vapaamuotoinen hakemus osoitteeseen info@helsinginmiekkailijat.com 29.9.mennessä. Viestin otsikoksi “Valmentaja-akatemiahakemus”. Hakemuksesta tulisi selvitä yhteystietojen lisäksi seuraavat asiat:

  • miekkailu- ja valmennuskokemus
  • tavoitteet valmentajana ja syyt miksi valmentaminen kiinnostaa
  • minkälaista ryhmää haluaisit valmentaa ja kuinka paljon voit käyttää viikossa aikaa valmennukseen

  Hakea voivat kaikki seuran jäseniä olevat 16 – 29-vuotiaat ja opiskelijat.

  Akatemiaan hyväksytyt sitoutuvat tekemään säännöllistä valmennustyötä seurassa vastuu- tai apuvalmentajana jossain seuran harjoitusryhmässä ja osallistumaaan seuran omiin, SM5L:n ja ESLU:n valmentajakoulutuksiin.

  Jokaiselle akatemiaan hyväksytylle tehdään koulutussuunnitelma, jossa pyritään virallisen Suomen miekkailu- ja 5-otteluliiton valmentajakoulutusjärjestelmän tasotutkinnon suorittamiseen vähintään kahdessa vuodessa. Koulutuksien osallistumismaksuihin käytetään seuran valmentajille varattua valmennuskoulutusmäärärahaa. Seuran valmentajat Rasmus Mellanen, Kasper Roslander ja  Peeter Nelis mentoroi valmennusakatemiaan kuuluvia säännöllisesti.

  Valmentamiseen käytetyistä tunneista maksetaan valmennusakatemiaan valituille korvausta 10 tai 15 €/t sen perusteellla onko suorittanut hyväksytysti jonkin virallisen SM5L:n tasotutkinnon.

  Valmennusakatemiaan valitut voivat myös erillisen sopimuksen mukaan saada korvausta valmentamansa ryhmän kisamatkojen aiheuttamiin kustannuksiin.

  Hallitus

  Kuva: Marie-Lan Nguyen(CC BY 2.5), Wikimedia Commons

  %d bloggers like this: