Henkistä vamennusta seuran jäsenille – flow-tilaan miekkailualeella!

Home / Uutiset / Henkistä vamennusta seuran jäsenille – flow-tilaan miekkailualeella!

By Nicholas (originally posted to Flickr as Flow) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
By Nicholas (originally posted to Flickr as Flow) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
Mielenhallinta ja psykologiset tekijät ovat miekkailussa menestymisessä ensiarvoisen tärkeitä apuvälineitä. Helsingin miekkailijat tarjoaa syksyllä kaikille halukkaille mahdollisuuden oppia lisää ja harjoitella myös näitä asioita. Kurssilla opittuja asioita on mahdollista soveltaa miekkailualueen lisäksi niin koulussa kuin työelämässäkin, joten kannattaa osallistua!

Kurssin pitää kokenut henkiseen valmennukseen erikoistunut kouluttaja Daniel Venström, joka myös itse harrastaa miekkailua ja siksi ymmärtää lajin erityispiirteet!

Kaksiosainen koulutuskokonaisuus pidetään seuran salilla maanantaina 7.9. ja 28.9. klo 19-21. Noiden päivien osalta normaalit aikuisten harjoitukset ovat peruttu. Osallistuminen on ilmaista mutta osallistujia pyydetään ilmoittautumaan sähköpostilla osoitteeseen info@helsinginmiekkailijat.com

Tarkempi kuvaus koulutuksesta alla:

Mielen treenaamista – Avaimia miekkailijan flow-olotilaan

Pääse nopeasti ja tehokkaasti omaan flow-olotilaan jossa voit hyödyntää omaa osaamista ja potentiaalia optimaalisesti.

Kurssilla opit kuinka pääset eroon häiritsevistä ajatuksista ja parannat keskittymistäsi. Kurssilla harjoitellaan mm. progressiivista lihasrentoutumista, mindfulness tekniikkaa sekä tehdään visualisointiharjoituksia ja keskittymisharjoituksia miekkailun parissa.

Kurssilta saat hyvät työkalut, joiden avulla pääset itse harjoittelemaan omaa mielen hallintaa päästääkseen omaan flow-olotilaan milloin itse haluat.

%d bloggers like this: