Hallituksen kokous 20.11. 2014

Home / Uutiset / Hallituksen kokous 20.11. 2014

Hallitus kokoontui Kyllikinkadun salilla viime viikon torstaina. Asialistalla oli seuran iltapäiväkerhotoiminnan jatko, vuoden 2015 talouden suunnittelu ja seuran toimihenkilöiden valinta avoimen haun perusteella.

image
Seuran harjoituksiin osallistuvien 9 – 12-vuotiaiden määrä 2012 – 2014

Seura on järjestänyt yhteistyössä Länsi-Pasilan ala-asteen kanssa miekkailuun keskittyvää iltapäiväkerhoa lähikoulun oppilaille tämän syksyn alusta. Lokakuussa toiminta siirtyi osaksi Helsingin kaupungin liikuntaviraston EasySport-toimintaa, jonka seurauksena kerho avautuu kaikille alakoululaisille ja seura saa kerhon järjestämisestä rahallista korvausta. Hallitus päätti jatkaa iltapäiväkerhoa nykymuodossaan toistaiseksi.

EasySport-kerho on loistava mahdollisuus tarjota lapsille matalan kynnyksen liikuntaa iltapäivisin ja rekrytoida uusia lapsia lajin pariin seuran normaaleille harjoitusvuoroille sekä hankkia positiivista näkyvyyttä seuran salin lähialueella. Iltapäiväkerhon ansiosta myös seuran järjestämiin harjoituksiin osallistuvien lasten määrä pysyy edellisvuosien tapaan selkeässä kasvussa myös vuonna 2014.

Iltapäiväkerho on avoinna kaikille alakouluikäisille ja seuran jäseniä kannustetaan mahdollisuuksien mukaan tulemaan mukaan sen toimintaan!

Samassa yhteydessä hallitus päätti perustaa seuran iltapäivisin järjestettävän EasySport- ja NYT-toiminnan koordinointiin uuden tuntiperusteisen iltapäivätoiminnan ohjaajan toimen. Tehtävään voidaan nimittää yksi tai useampi henkilö kuitenkin niin ettei viikottainen kokonaistuntimäärä ylity. Iltapäivätoiminnan ohjaajan tehtäviin kuuluu seuran iltapäivätoiminnan järjestäminen, muiden iltapäivätoimintojen ohjaajien koordinointi ja muut toiminnanjohtajan osoittamat tehtävät.

Kaikka tehtävästä kiinnostuneita pyydetään lähettämään  seuran hallitukselle vapaamuotoinen hakemus 12.12. mennessä.

Seurassa järjestettiiin avoin toimihenkilöhaku eri seuran toiminnan kannalta merkittäviin luottamustoimiin. Hakemusten perusteella seuran hallitus nimesi seuraavat henkilöt alla oleviin tehtäviin vuodeksi 2015:

Seuran uudet toimihenkilöt vuodelle 2015.
Seuran uudet toimihenkilöt vuodelle 2015.

Hallitus päätti myös:

  • tammikuun alkeiskurssien ajankohdista
  • järjestää seuran pikkujoulut  12.12 salilla
  • hakea jatkokautta OKM:n seuratukeen toiminnanjohtajan palkan kattamiseksi
  • valtuuttaa puheenjohtajan edustamaan seuraa SM5L:n syyskokouksessa ja nimesi seuran hallitusehdokkaaksi Paula Uskin
%d bloggers like this: