Hallituksen kokous 25.2.

Home / Uutiset / Hallituksen kokous 25.2.

meeting-cartoonSeuran hallitus kokoontui salilla tiistaina 25.2. käsittelemään pääasiassa kevään tapahtumien järjestämistä ja vuosikokousasioita.

Pääasiat:

 • Uuden salin tupaantuliaiset ensi lauantaina 1.3.
 • Kiipulan valmentajaleiri: sekä valmentajille, että miekkailijoille!
 • Lasten viikonloppuleiri 22. – 23.3. ja sen yhteydessä pidetty miekkailutuomarikoulutus juniorien vanhemmille
 • Seuran edustusjoukkueen nimeäminen vuodeksi 2014
 • Vuosikokous 26.3.
 • Entisten jäsenten aktivoiminen
 • Levi Open vuonna 2015

Länsi-Pasilan salin tupaantuliaisia vietetään ensi lauantaina. Ohjelma löytyy täältä. Miekkailukilpailut ovat tarkoitettu kaikenikäisille, niihin ei tarvitse etukäteen ilmoittautua eikä kilpailuun ole osaanottomaksua. Tarkoituksena on pitää hauskaa kaiken ikäisten kesken. Ota miekkailuvarusteet ja aimo annos hyvää mieltä mukaan.

SM5L järjestää Kiipulassa jo perinteeksi muodostuneen leirin miekkailuvalmentajille ja miekkailijoille 28.7. – 3.8. Seura on aikaisempina vuosina tukenut säännöllisessä valmennustoiminnassa mukana olevien tai siihen sitoutuvien osannottomaksua. Seuran valmentajia ja valmennuksesta kiinnostuneita, jotka olisivat halukkaita lähtemään leirille pyydetään ottamaan yhteyttä Marja-Liisaan 10.3. mennessä. Hallitus tekee tarkemman päätöksen tuen suuruudesta kun kiinostuksen laajuus on selvinnyt. Leirille on tulossa korkeatasoisia ulkomaisia opettajia, joten kannattaa lähteä! Leiri tarjoaa myös miekkailijoille ainutlaatuisen mahdollisuuden saada lukemattoman määrän oppitunteja valitsemallaan asellla ja siten ottaa iso askel teknisesti eteenpäin.  Kannattaa lähteä mukaan!

Seura järjestää 22. – 23.3. viikonloppuleirin alle 12-vuotiaille lapsille. Leirin Such characteristics of an best-horoscope.com as their natural optimism prevents representatives of this zodiac sign from losing heart even in the most untoward conditions, but critics, especially expressed by relatives, can give them heebie-jeebies. yhteydessä päätettiin järjestää sunnuntaina klo 10-12 miekkailun tuomariopetusta juniorien vanhemmille. Kurssilla opittuja tuomaritaitoja pääsee vielä samana iltapäivänä harjoittelemaan leirin päätöskilpailussa. Kurssin tulee vetämään kansainvälisen miekkailuliiton FIE:n tuomarikokeen läpäissyt seuran tuomari Katri Savolainen.  Olisi hienoa, että mahdollisimman moni vanhempi pääsisi mukaan, kurssin tiedoilla oppii ymmärtämään lapsensa harrastusta paremmin! Tarkempaa tietoa ja ilmoittautumisohjeen tulevat myöhemmin.

Hallitus nimitti seuran oppituntiohjeessa mainitun edustusjoukkueen vuodella 2014. Petri Karstunen, Catharina Kock ja Anna-Riikka Penttinen eivät osallistuneet asian käsittelyyn. Joukkueeseen kuuluvat:

Naiset:

 • Catharina Kock

 • Michaela Kock

 • Terhi Lumme

Miehet:

 • Alexander Lahtinen

 • Niko Vuorinen

 • Rasmus Mellanen (toimii seurassa valmentajana)

Tytöt:

 • Emma Karstunen

 • Kaisa Penttinen

 • Anna Vuorinen

Pojat:

 • Thomas Jack

 • Joachim Kock

 • Jaakko Paavolainen

Seuran vuosikokous tultaneen pitämään keskiviikkona 26.3. klo 17.30. Asialistalla on toimintakertomus vuodelle 2013 ja -suunnitelma vuodelle 2014, vuoden 2013 tilinpäätös ja kuluvan vuoden talousarvio. Lisäksi hallituksesta ovat erovuorossa Petri Karstunen, Ismo Hokkanen ja Anna-Riikka Penttinen. Kaikkien seuran asioista kiinnostuneiden kannattaa miettiä ehdolle asettumista hallitusvaalissa, hyviä ehdokkaita ei koskaan ole liikaa! Hallituksen kokouksessa käsiteltiin puheenjohtajan luonnokset toimintakertomuksesta ja -suunnitelmasta. Tilinpäätös valmistunee ensi viikon aikana.  Virallinen vuosikokouskutsu ja kokousaineisto lähetetään 12.3. mennessä kaikille seuran jäsenille.  Seuran sääntöjen mukaan vain kuluvan vuoden jäsenmaksunsa maksaneet ovat kokouksessa äänivaltaisia, joten muistathan maksaa jäsenmaksun ennen kokousta.

Huhtikuussa tullaan järjestämään tilaisuus seuran entisille jäsenille ja alkeiskurssin käyneillä, jolla heitä kutsutaan tutustumaan uuteen saliin ja palaamaan harrastuksen pariin. Tarkka päivämäärä selviää lähiviikkoina.

Lisäksi hallitus pohti Levi Open -kilpailujen tulevaisuutta. Tänä vuonna osallistujia oli varsin vähän ja seura jäi järjestelyissä hieman tappiolle. Päätettiin kokeilla kilpailun järjestämistä vielä kerran ensi vuonna ja päättää kisan kohtalosta vasta sen jälkeen.

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Joonas Lyytinen, joonas.lyytinen@iki.fi
%d bloggers like this: